.::Greek OP RPG::.
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

.::Greek OP RPG::.

.::The Ultimate Forum Game::.
 
ΦόρουμLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 63, στις Τρι Μαρ 25, 2014 6:34 am

 

 Συμβουλές για τις ιστορίες

Πήγαινε κάτω 
+3
Makoto
Ryo D. Amidamaru
Zakeriel
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Zakeriel
Civilian
Civilian
Zakeriel


Posts : 6296
Join date : 12/09/2010
Age : 31
Location : Over there...over there...and up there!

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 7:07 am

Ξεκίνησα να παίζω το συγκεκριμένο "παιχνίδι" περίπου πριν από τρία χρόνια. Οι ιστορίες μου στην αρχή ήταν απλά τραγικές , αλλά με τον καιρό προσπάθησα να βελτιωθώ , όχι μόνο για να παίρνω περισσότερα βραβεία από τις ιστορίες, αλλά και για να είναι πιο ευχάριστο για τον αναγνώστη που διάβαζε τις ιστορίες μου. Αυτό το κατάλαβα ακόμα περισσότερο όταν έγινα admin στο φόρουμ. Δεν μου ήταν εύκολο να διαβάσω κάποιες ιστορίες και σε αυτό εν μέρη έφταιγα και εγώ που δεν έλεγα ακριβώς τι θα έκανε τις ιστορίες τους καλύτερες κάποιες φορές.

Για αυτό λοιπόν ξεκίνησα αυτό το topic, κυρίως για να βοηθήσω κάποια άτομα να βελτιωθούν.

1)Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε αφού τελειώσετε ένα ποστ ή και την ιστορία σας , είναι να την διαβάσετε ίσως και φωναχτά. Λίγο πολύ μοιάζει με την έκθεση που γράφετε ή γράφατε στο σχολειό. Θα σας βοηθήσετε να βρείτε χαζά λάθη που ίσως κάνετε.

2)Τα χρώματα στους διάλογους, δίνουν "χρώμα" στις ιστορίες σας και πιστέψτε με είναι τελείως διαφορετικό το να έχει χρώμα στους διάλογους από το να είναι χωρίς. (Προσοχή!!Να διαλέγετε χρώματα τα όποια δεν εμποδίζουν τον άλλο να διαβάσει τις ιστορίες σας)

3)Το σε πιο πρόσωπο θα γράψετε την ιστορία σας είναι δικό σας θέμα. Να διαλέγετε πάντα το πρόσωπο που πιστεύετε ότι θα γράφετε εσείς καλύτερα.

4)Στην αρχή της ιστορία σας θα σας πρότεινα να γράφετε μια μικρή περίληψη με το τι έγινε στην προηγούμενη τουλάχιστον ιστορία. Αυτό βοηθάει αρκετά τους αναγνώστες, γιατί δεν είναι σίγουρο αν ο αναγνώστης θα είναι πάντα ο ίδιος. Οπότε θα τον βοηθήσετε να καταλάβει περισσότερο αυτό που θέλετε να πείτε.

5)Αν βλέπετε ότι εσείς δεν γράφετε τόσες καλές ιστορίες , όπως για παράδειγμα μπορεί να γραφεί κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ , δεν χάνετε τίποτα από το να διαβάσετε τις ιστορίες του. Μπορεί να πάρετε αρκετές ιδέες από αυτό!!

Συμβουλές για τις ιστορίες Tumblr_n3z8aqDVvp1rgqwszo1_250

6)Σίγουρα θα είστε και εσείς "πωρωμένοι" με κάποιο ηρώα που θα έχετε δει σε κάποιο anime/manga και θα θέλετε να κάνετε υπερφυσικά πράγματα στις ιστορίες σας. Πράγματα όμως που ίσως να μην είναι του επίπεδου σας. (πχ μην κόβετε βουνά στα δυο , να λέτε ότι έρχεται admiral στις αρχικές θάλασσες ή Buster Call και να βγαίνετε ζωντανοί). Η ρεαλιστικότατα είναι το παν!

Αυτά είχα να πω και ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!Ελπίζω να βοήθησα [mor1]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ryo D. Amidamaru
Pirate
Pirate
Ryo D. Amidamaru


Posts : 2300
Join date : 07/03/2011
Age : 28

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 9:13 am

Επείσης φίλτατε Bill , η προσθήκη των Soundtrack είναι μία ωραία ιδέα .. Την χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και μαρέσει πραγματικά γιατί δίνει χρώμα στην ιστορία :)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zakeriel
Civilian
Civilian
Zakeriel


Posts : 6296
Join date : 12/09/2010
Age : 31
Location : Over there...over there...and up there!

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 9:17 am

Ryo D. Amidamaru έγραψε:
Επείσης φίλτατε Bill , η προσθήκη των Soundtrack είναι μία ωραία ιδέα .. Την χρησιμοποιώ εδώ και καιρό και μαρέσει πραγματικά γιατί δίνει χρώμα στην ιστορία :)

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν ισχυει ή τουλαχιστον δεν σε βοηθαει στην βαθμολογια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Makoto
Civilian
Civilian
Makoto


Posts : 1359
Join date : 10/06/2011
Age : 29

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 9:21 am

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα εκτός από το παρακάτω:

2)Τα χρώματα στους διάλογους, δίνουν "χρώμα" στις ιστορίες σας και πιστέψτε με είναι τελείως διαφορετικό το να έχει χρώμα στους διάλογους από το να είναι χωρίς. (Προσοχή!!Να διαλέγετε χρώματα τα όποια δεν εμποδίζουν τον άλλο να διαβάσει τις ιστορίες σας)

Προσωπικά εμένα με κουράζει όσο τίποτα άλλο να βλέπω 20 χρώματα στην σειρά, αν είναι κανόνας δεν μπορείς να τον αποφύγεις αλλά και πάλι διαφωνώ στην πρόταση ότι δίνουν χρώμα στην ιστορία σου. Περισσότερο τραβάει το μάτι του αναγνώστη και δεν διαβάζει τις υπόλοιπες προτάσεις πάρα δίνει χρώμα στην ιστορία σου. Δεν νομίζω ότι τα παιδιά δεν έχουν την δυνατότητα και μέσω των λέξεων να αποδείξουν ποιος μιλάει.

Για την μουσική συμφωνώ εν μέρη, δίνει μεν στον αναγνώστη το κλίμα το οποίο θες να περάσεις μέσα από την ιστορία σου αλλά είναι καλύτερο να το αποδώσεις με τις λέξεις και τον φορτισμένο λόγο παρά με την μουσική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zakeriel
Civilian
Civilian
Zakeriel


Posts : 6296
Join date : 12/09/2010
Age : 31
Location : Over there...over there...and up there!

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 9:33 am

Makoto έγραψε:
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα εκτός από το παρακάτω:

2)Τα χρώματα στους διάλογους, δίνουν "χρώμα" στις ιστορίες σας και πιστέψτε με είναι τελείως διαφορετικό το να έχει χρώμα στους διάλογους από το να είναι χωρίς. (Προσοχή!!Να διαλέγετε χρώματα τα όποια δεν εμποδίζουν τον άλλο να διαβάσει τις ιστορίες σας)

Προσωπικά εμένα με κουράζει όσο τίποτα άλλο να βλέπω 20 χρώματα στην σειρά, αν είναι κανόνας δεν μπορείς να τον αποφύγεις αλλά και πάλι διαφωνώ στην πρόταση ότι δίνουν χρώμα στην ιστορία σου. Περισσότερο τραβάει το μάτι του αναγνώστη και δεν διαβάζει τις υπόλοιπες προτάσεις πάρα δίνει χρώμα στην ιστορία σου. Δεν νομίζω ότι τα παιδιά δεν έχουν την δυνατότητα και μέσω των λέξεων να αποδείξουν ποιος μιλάει.

Για την μουσική συμφωνώ εν μέρη, δίνει μεν στον αναγνώστη το κλίμα το οποίο θες να περάσεις μέσα από την ιστορία σου αλλά είναι καλύτερο να το αποδώσεις με τις λέξεις και τον φορτισμένο λόγο παρά με την μουσική.

Νταξ ισως ειναι και γουστα για την μουσικη:P Εμενα προσωπικα δεν με επηρεασε.

Στο θεμα των χρωματων , 20 χρωματα σε ενα ποστ νομιζω ειναι υπερβολη αλλα κατυαλαβαινω τι θες να πεις. Νταξ δεν λεω το ποστ να ειναι καρναβαλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Makoto
Civilian
Civilian
Makoto


Posts : 1359
Join date : 10/06/2011
Age : 29

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 9:43 am

Αν εννοεί μουσική σε κάθε ποστ, θα απαντήσω κάθετα No. Αν εννοεί ένα soundtrack στην αρχή του thread ναι, κάποιες φορές ειδικότερα όταν η ιστορία αφορά μεγάλη μάχη σε βάζει στο κλίμα. Αλλά και πάλι είναι αυτό το "κάποιες φορές"¨.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Phoenix Marco
Administrator
Administrator
Phoenix Marco


Posts : 4130
Join date : 05/03/2010
Age : 29
Location : Jigoku

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 9:48 am

Makoto έγραψε:
Αν εννοεί μουσική σε κάθε ποστ, θα απαντήσω κάθετα No. Αν εννοεί ένα soundtrack στην αρχή του thread ναι, κάποιες φορές ειδικότερα όταν η ιστορία αφορά μεγάλη μάχη σε βάζει στο κλίμα. Αλλά και πάλι είναι αυτό το "κάποιες φορές"¨.

Θα συμφωνήσω στο σε βάζει στο κατάλληλο κλίμα όπως επίσης θα συμφωνήσω με αυτό που είπες προηγουμένως. Ότι αν θες να φτιάξεις κλίμα, φτιάξ'το με λέξεις ;)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ryo D. Amidamaru
Pirate
Pirate
Ryo D. Amidamaru


Posts : 2300
Join date : 07/03/2011
Age : 28

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΠαρ Απρ 11, 2014 9:50 am

Ενωούσα Soundtracks , και ενωούσα κάθε κάποια πόστς , όχι κάθε μία σειρά.. Γιατί όντως δίνει κάποιο κλίμα , και αν μπορείς να το "κουμπώσεις" με τις λέξεις , θα δημιουργίσει ένα τερατώδες αποτέλεσμα  tongue tongue 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Phoenix Marco
Administrator
Administrator
Phoenix Marco


Posts : 4130
Join date : 05/03/2010
Age : 29
Location : Jigoku

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 6:08 am

Bump!  afro 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jester
Civilian
Civilian
jester


Posts : 2650
Join date : 04/04/2011
Age : 29
Location : At Swagville

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 6:28 am

θέλω να προσθέσω κάτι για την συμβουλή 3

το πρώτο πρόσωπο με το τρίτο έχουν πολύ μεγάλες διαφορές που από όσες συζητήσεις έχω κάνει, έχω ακούσει αρκετές απόψεις και είναι σεβαστές...

στο πρώτο πρόσωπο αφηγήσε την ιστορία,τα τοπία και τα πρόσωπα από τα μάτια του πρωταγωνιστή. δίνοντας σου την δυνατότητα να δόσεις παραπάνω βάθος στην προσοπικότητα του χαρακτήρα σου...όμως μπορεί να χάσεις αρκετά από το σενάριο που θες να παρουσιάσεις στον αναγνώστη, καθώς ο χαρακτήρας σου σαφέστατα δεν είναι ο φωτεινός παντογνώστης και δεν γνωρίζει τα πάντα από όσα εξελίζονται γύρο του...έως ότου βέβαια τα ανακαλύψει ο ίδιος με καλό exposition... afro 
http://literarydevices.net/exposition/

Αντίστοιχα στο τρίτο πρόσωπο μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε οπτική πλευρά θες, έχεις σχεδόν την απόλυτη ελευθερία στο να παρουσιάσεις συναισθήμα αλλά και πέρα από το να επικεντρόνεσαι στον πρωταγωνιστή δίνεις υπόσταση και  στους άλλους χαρακτήρες που τον συνοδεύουν στις περιπέτειες του ,δίνοντας στον αναγνώστη την επιλογή να λατρέψει όχι μόνο τον χαρακτήρα σου αλλά ακόμα και τον ασήμαντο κομπάρσο που έστριψε την γωνία παραμιλώντας... [0xd] [0xd] 

αυτή είναι η δική μου άποψη για τα παραπάνω....οποιαδήποτε άποψη η γνώμη ακολουθήσει παρακάτω είναι σεβαστή..ευχαριστώ για τον χρόνο σας... [mor15]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Monkey D. Luffy
Administrator
Administrator
Monkey D. Luffy


Posts : 16414
Join date : 09/01/2010
Age : 29
Location : New World

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 7:36 am

jester έγραψε:
θέλω να προσθέσω κάτι για την συμβουλή 3

το πρώτο πρόσωπο με το τρίτο έχουν πολύ μεγάλες διαφορές που από όσες συζητήσεις έχω κάνει, έχω ακούσει αρκετές απόψεις και είναι σεβαστές...

στο πρώτο πρόσωπο αφηγήσε την ιστορία,τα τοπία και τα πρόσωπα από τα μάτια του πρωταγωνιστή. δίνοντας σου την δυνατότητα να δόσεις παραπάνω βάθος στην προσοπικότητα του χαρακτήρα σου...όμως μπορεί να χάσεις αρκετά από το σενάριο που θες να παρουσιάσεις στον αναγνώστη, καθώς ο χαρακτήρας σου σαφέστατα δεν είναι ο φωτεινός παντογνώστης και δεν γνωρίζει τα πάντα από όσα εξελίζονται γύρο του...έως ότου βέβαια τα ανακαλύψει ο ίδιος με καλό exposition... afro 
http://literarydevices.net/exposition/

Αντίστοιχα στο τρίτο πρόσωπο μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε οπτική πλευρά θες, έχεις σχεδόν την απόλυτη ελευθερία στο να παρουσιάσεις συναισθήμα αλλά και πέρα από το να επικεντρόνεσαι στον πρωταγωνιστή δίνεις υπόσταση και  στους άλλους χαρακτήρες που τον συνοδεύουν στις περιπέτειες του ,δίνοντας στον αναγνώστη την επιλογή να λατρέψει όχι μόνο τον χαρακτήρα σου αλλά ακόμα και τον ασήμαντο κομπάρσο που έστριψε την γωνία παραμιλώντας... [0xd] [0xd] 

αυτή είναι η δική μου άποψη για τα παραπάνω....οποιαδήποτε άποψη η γνώμη ακολουθήσει παρακάτω είναι σεβαστή..ευχαριστώ για τον χρόνο σας... [mor15]

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες.Φυσικά και έχουν μεγάλες διαφορές αλλά αυτό που πιστεύω είναι ότι όπως και να γράφεις την ιστορία σου(πρώτο ή τρίτο πρόσωπο) άμα το έχεις τελείωσε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.onepiecegr-rpg.com
octavus
Administrator
Administrator
octavus


Posts : 1155
Join date : 16/03/2011
Location : Moe's Bar

Συμβουλές για τις ιστορίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές για τις ιστορίες   Συμβουλές για τις ιστορίες I_icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 12:41 pm

Προσωπικά, τουλάχιστον στις τωρινές μου εναλλάσσω το 1ο με το 3ο πρόσωπο.

Για μένα από τα πιο στοιχειώδη είναι το να μη βιάζεσαι να ολοκληρώσεις την ιστορία σου. Να μη σπρώχνεις τη ροή των γεγονότων. Φτιάξε πρώτα ένα προσχέδιο(στο μυαλό σου τουλάχιστον) με αρχή, μέση και τέλος. Και από εκεί και πέρα ξεκίνα με τα ενδιάμεσα. Δεν χρειάζεται να το πλακώνεις. Φτιάξε ένα ωραίο σενάριο, μια καλή πλοκή και από εκεί και πέρα η ιστορία θα πάρει το δρόμο της. Και δεν χρειάζεται να είσαι ο Τόλκιν με τις απίστευτες περιγραφές. Και χωρίς το "τελεία" γραμμένο πόστ μπορείς να κάνεις μια πολύ καλή ιστορία. Μεγάλη σημασία έχει η πλοκή της ιστορίας. Από εκεί και πέρα κοιτάς να φτιάξεις τα πόστ ώστε να μην αυτοαναιρείσαι κυρίως(άλλα να γράφεις στο ένα πόστ και άλλα στο παρακάτω) να μην βιάζεσαι να τελειώσεις και-πολύ βασικό-να μην υπερβάλλεις. Ακόμα και ο σούπερμαν, από το φορτηγό του πατριού του ξεκίνησε και στο τέλος γύρισε τη γη προς τα πίσω. Φτιάξε τον χαρακτήρα. Δώσε του ένα υπόβαθρο. Και σταδιακά βελτίωνε τον. Μην βιάζεστε. Πάρτε τον χρόνο σας. Εδώ δεν βαράμε ημερομίσθιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συμβουλές για τις ιστορίες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Διαδραστικές Ιστορίες
» ιστορίες χαρακτήρων
» Ιστορίες Παιχτών(Οδηγίες)
» Οδηγίες-Κανόνες Παιχνιδιού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
.::Greek OP RPG::. :: OFF-TOPIC :: OFF-TOPIC ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ-
Μετάβαση σε: